Licensed to Franklin & Marshall College
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/26/2018 08:55 PM
                        Washington vs. F&M - 10/26/2018                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franklin & Marshall College-MA  'A'         1:52.75    1:54.72         11  
     1) Jonnalagadda, Janashree 19      2) Atkins, Blair 19               
     3) Kupsky, Tara A 18               4) Pavlov, Julia M 20             
  2 Washington College-MD  'A'                       NT    1:58.95          4  
     1) Quade, Savannah 20              2) Searles, Alex 20               
     3) Hall, Anna 18                   4) Schmittle, Anna 21             
                  30.36   1:58.95 (1:28.59)                                        
  3 Franklin & Marshall College-MA  'B'              NT    1:59.80          2  
     1) Hess, Anna T 22                 2) Johnson, Niyette D 19          
     3) Williamson, Leah W 20           4) Bothwell, Amelia L 18          
  4 Washington College-MD  'B'                       NT    2:01.68        
     1) Draves, Teresa 18               2) Homer, Emily 19                
     3) Wiecki, Lindsay 19              4) Strauss, Lindsay 19            
  5 Franklin & Marshall College-MA  'C'              NT   x2:07.10        
     1) Donlan, Emma L 18               2) Konstantakos, Demitra A 19     
     3) Marks, Allie E 20               4) Kowalewski, Kyra J 18          
  6 Washington College-MD  'C'                       NT   x2:18.64        
     1) Randall, Sylvie 18              2) Seek, Haleigh 18               
     3) Reynoso-Zimmerer, Ana 20        4) Finney, Kamdyn 19              
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kupsky, Tara A      18 F&M-MA              11:09.80   11:00.25          9  
                  30.79     1:04.30 (33.51)     1:38.12 (33.82)     2:11.51 (33.39)
        2:44.96 (33.45)     3:18.19 (33.23)     3:51.45 (33.26)     4:24.80 (33.35)
        4:58.02 (33.22)     5:31.53 (33.51)     6:04.85 (33.32)     6:37.96 (33.11)
        7:11.35 (33.39)     7:45.08 (33.73)     8:18.03 (32.95)     8:51.27 (33.24)
        9:24.89 (33.62)     9:58.02 (33.13)    10:30.38 (32.36)    11:00.25 (29.87)
  2 Portmann, Julia     21 Wac-MD                    NT   11:01.19          4  
                  30.60     1:04.22 (33.62)     1:38.05 (33.83)     2:11.92 (33.87)
        2:45.44 (33.52)     3:18.84 (33.40)     3:52.10 (33.26)     4:25.75 (33.65)
        4:59.59 (33.84)     5:33.55 (33.96)     6:06.94 (33.39)     6:40.31 (33.37)
        7:13.40 (33.09)     7:46.72 (33.32)     8:19.74 (33.02)     8:53.31 (33.57)
        9:26.22 (32.91)     9:59.25 (33.03)    10:31.32 (32.07)    11:01.19 (29.87)
  3 Markey, Tricia      21 Wac-MD                    NT   11:33.54          3  
                  30.88     1:05.62 (34.74)     1:40.61 (34.99)     2:15.65 (35.04)
        2:51.11 (35.46)     3:25.87 (34.76)     4:01.37 (35.50)     4:36.18 (34.81)
        5:11.41 (35.23)     5:46.69 (35.28)     6:21.85 (35.16)     6:56.62 (34.77)
        7:31.95 (35.33)     8:06.94 (34.99)     8:42.15 (35.21)     9:16.86 (34.71)
        9:51.49 (34.63)    10:26.30 (34.81)    11:00.46 (34.16)    11:33.54 (33.08)
  4 McCarthy, Allison   21 F&M-MA              12:09.94   11:55.92          2  
                  31.75     1:06.53 (34.78)     1:42.34 (35.81)     2:17.88 (35.54)
        2:53.41 (35.53)     3:28.85 (35.44)     4:04.78 (35.93)     4:40.92 (36.14)
        5:17.08 (36.16)     5:53.24 (36.16)     6:29.35 (36.11)     7:05.57 (36.22)
        7:41.90 (36.33)     8:18.54 (36.64)     8:54.93 (36.39)     9:31.43 (36.50)
       10:08.02 (36.59)    10:44.78 (36.76)    11:21.23 (36.45)    11:55.92 (34.69)
  5 Buckwalter, Alison  18 Wac-MD                    NT   12:25.49          1  
                  31.06     1:05.52 (34.46)     1:40.72 (35.20)     2:16.84 (36.12)
        2:52.89 (36.05)     3:29.85 (36.96)     4:07.37 (37.52)     4:45.62 (38.25)
        5:24.17 (38.55)     6:02.87 (38.70)     6:42.22 (39.35)     7:20.99 (38.77)
        7:59.08 (38.09)     8:37.73 (38.65)     9:15.94 (38.21)     9:53.78 (37.84)
       10:33.38 (39.60)    11:11.08 (37.70)    11:48.65 (37.57)    12:25.49 (36.84)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portmann, Julia     21 Wac-MD                    NT    2:01.24          9  
                  28.57       59.36 (30.79)     1:30.57 (31.21)     2:01.24 (30.67)
  2 Luecke, Alexa       18 Wac-MD                    NT    2:01.97          4  
                  29.11     1:00.42 (31.31)     1:31.53 (31.11)     2:01.97 (30.44)
  3 Hirsch, Kathy E     20 F&M-MA               2:01.35    2:02.19          3  
                  28.65       59.98 (31.33)     1:30.93 (30.95)     2:02.19 (31.26)
  4 Wagner, Diane E     21 F&M-MA               2:06.86    2:07.55          2  
                  30.19     1:02.15 (31.96)     1:34.64 (32.49)     2:07.55 (32.91)
  5 Johnson, Niyette D  19 F&M-MA                    NT    2:09.52          1  
                  31.05     1:03.56 (32.51)     1:36.53 (32.97)     2:09.52 (32.99)
  6 Thompson, Sarah     19 F&M-MA               2:13.32   x2:10.86        
                  30.51     1:03.72 (33.21)     1:37.79 (34.07)     2:10.86 (33.07)
  7 Randall, Sylvie     18 Wac-MD                    NT    2:27.13        
                  33.75     1:10.67 (36.92)     1:49.00 (38.33)     2:27.13 (38.13)
  8 Finney, Kamdyn      19 Wac-MD                    NT   x2:30.05        
                  34.00     1:11.10 (37.10)     1:50.09 (38.99)     2:30.05 (39.96)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jonnalagadda, Jana  19 F&M-MA               1:02.57    1:02.71          9  
                  30.52     1:02.71 (32.19)                                        
  2 Hess, Anna T        22 F&M-MA               1:03.85    1:03.34          4  
                  30.35     1:03.34 (32.99)                                        
  3 Kowalewski, Kyra J  18 F&M-MA                    NT    1:04.75          3  
                  31.09     1:04.75 (33.66)                                        
  4 Marks, Allie E      20 F&M-MA               1:05.32   x1:05.19        
                  31.43     1:05.19 (33.76)                                        
  5 Gallagher, Allison  19 Wac-MD                    NT    1:05.95          2  
                  31.49     1:05.95 (34.46)                                        
  6 Quade, Savannah     20 Wac-MD                    NT    1:08.45          1  
                  32.97     1:08.45 (35.48)                                        
  7 Reynoso-Zimmerer,   20 Wac-MD                    NT    1:09.88        
                  33.37     1:09.88 (36.51)                                        
  8 Seek, Haleigh       18 Wac-MD                    NT   x1:10.20        
                  34.13     1:10.20 (36.07)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Blair       19 F&M-MA               1:13.97    1:14.33          9  
                  34.69     1:14.33 (39.64)                                        
  2 Hirsch, Kathy E     20 F&M-MA                    NT    1:15.39          4  
                  35.59     1:15.39 (39.80)                                        
  3 Searles, Alex       20 Wac-MD                    NT    1:15.90          3  
                  35.96     1:15.90 (39.94)                                        
  4 Homer, Emily        19 Wac-MD                    NT    1:16.62          2  
                  36.22     1:16.62 (40.40)                                        
  5 Konstantakos, Demi  19 F&M-MA               1:21.62    1:20.91          1  
                  38.15     1:20.91 (42.76)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bothwell, Amelia L  18 F&M-MA               2:14.28    2:15.94          9  
                  29.27     1:02.87 (33.60)     1:39.56 (36.69)     2:15.94 (36.38)
  2 Williamson, Leah W  20 F&M-MA                    NT    2:18.42          4  
                  31.29     1:06.64 (35.35)     1:42.26 (35.62)     2:18.42 (36.16)
  3 Hall, Anna          18 Wac-MD                    NT    2:20.70          3  
                  29.86     1:04.75 (34.89)     1:42.01 (37.26)     2:20.70 (38.69)
  4 Wagner, Diane E     21 F&M-MA               2:23.86    2:22.28          2  
                  32.04     1:07.24 (35.20)     1:43.67 (36.43)     2:22.28 (38.61)
  5 Draves, Teresa      18 Wac-MD                    NT    2:25.31          1  
                  31.58     1:07.13 (35.55)     1:45.39 (38.26)     2:25.31 (39.92)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pavlov, Julia M     20 F&M-MA                 25.49      25.22          9  
  2 Howes, Skye E       18 F&M-MA                    NT      25.64          4  
  3 Schmittle, Anna     21 Wac-MD                    NT      26.86          3  
  4 Silber, Emma        21 Wac-MD                    NT      27.28          2  
  5 Lawlor, Colleen M   21 F&M-MA                 27.62      27.34          1  
  6 Strauss, Lindsay    19 Wac-MD                    NT      27.58        
  7 Graziani-Neuburger  19 F&M-MA                    NT     x29.42        
  8 Finney, Kamdyn      19 Wac-MD                    NT     x30.62        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pavlov, Julia M     20 F&M-MA                 56.52      56.22          9  
                  26.96       56.22 (29.26)                                        
  2 Howes, Skye E       18 F&M-MA                    NT      56.59          4  
                  26.70       56.59 (29.89)                                        
  3 Luecke, Alexa       18 Wac-MD                    NT      56.98          3  
                  27.85       56.98 (29.13)                                        
  4 Silber, Emma        21 Wac-MD                    NT      58.88          2  
                  28.35       58.88 (30.53)                                        
  5 Schmittle, Anna     21 Wac-MD                    NT      59.09          1  
                  28.31       59.09 (30.78)                                        
  6 Thompson, Sarah     19 F&M-MA                    NT      59.84        
                  28.46       59.84 (31.38)                                        
  7 Wagner, Diane E     21 F&M-MA               1:00.88   x1:00.19        
                  29.35     1:00.19 (30.84)                                        
  8 Strauss, Lindsay    19 Wac-MD                    NT   x1:00.30        
                  29.06     1:00.30 (31.24)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jonnalagadda, Jana  19 F&M-MA               2:16.70    2:15.92          9  
                  32.39     1:06.35 (33.96)     1:41.24 (34.89)     2:15.92 (34.68)
  2 Hess, Anna T        22 F&M-MA               2:19.04    2:17.71          4  
                  32.15     1:06.62 (34.47)     1:41.74 (35.12)     2:17.71 (35.97)
  3 Kowalewski, Kyra J  18 F&M-MA               2:19.44    2:18.33          3  
                  33.19     1:08.68 (35.49)     1:43.88 (35.20)     2:18.33 (34.45)
  4 Donlan, Emma L      18 F&M-MA               2:21.04   x2:19.61        
                  33.13     1:08.42 (35.29)     1:44.10 (35.68)     2:19.61 (35.51)
  5 Gallagher, Allison  19 Wac-MD                    NT    2:23.78          2  
                  32.92     1:09.31 (36.39)     1:46.74 (37.43)     2:23.78 (37.04)
  6 Seek, Haleigh       18 Wac-MD                    NT    2:30.78          1  
                  35.39     1:14.05 (38.66)     1:53.16 (39.11)     2:30.78 (37.62)
  7 Quade, Savannah     20 Wac-MD                    NT    2:30.86        
                  34.35     1:13.34 (38.99)     1:52.85 (39.51)     2:30.86 (38.01)
  8 Reynoso-Zimmerer,   20 Wac-MD                    NT   x2:36.67        
                  35.75     1:14.20 (38.45)     1:54.41 (40.21)     2:36.67 (42.26)
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Searles, Alex       20 Wac-MD                    NT    2:43.56          9  
                  37.73     1:20.30 (42.57)     2:02.78 (42.48)     2:43.56 (40.78)
  2 Homer, Emily        19 Wac-MD                    NT    2:47.03          4  
                  37.89     1:21.39 (43.50)     2:05.40 (44.01)     2:47.03 (41.63)
  3 Atkins, Blair       19 F&M-MA               2:48.85    2:47.39          3  
                  35.69     1:18.67 (42.98)     2:03.84 (45.17)     2:47.39 (43.55)
  4 Johnson, Niyette D  19 F&M-MA               2:50.94    2:50.10          2  
                  39.96     1:21.82 (41.86)     2:05.80 (43.98)     2:50.10 (44.30)
  5 Konstantakos, Demi  19 F&M-MA               2:55.11    2:55.08          1  
                  39.58     1:23.93 (44.35)     2:09.69 (45.76)     2:55.08 (45.39)
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Kathy E     20 F&M-MA               5:35.96    5:25.33          9  
                  29.90     1:02.88 (32.98)     1:36.13 (33.25)     2:09.81 (33.68)
        2:43.00 (33.19)     3:15.95 (32.95)     3:48.93 (32.98)     4:21.58 (32.65)
        4:54.07 (32.49)     5:25.33 (31.26)                                        
  2 Portmann, Julia     21 Wac-MD                    NT    5:25.38          4  
                  29.80     1:02.67 (32.87)     1:36.01 (33.34)     2:09.45 (33.44)
        2:43.18 (33.73)     3:16.91 (33.73)     3:49.68 (32.77)     4:22.27 (32.59)
        4:54.67 (32.40)     5:25.38 (30.71)                                        
  3 Bothwell, Amelia L  18 F&M-MA                    NT    5:34.10          3  
                  30.20     1:03.22 (33.02)     1:36.62 (33.40)     2:10.27 (33.65)
        2:44.06 (33.79)     3:17.74 (33.68)     3:51.56 (33.82)     4:26.01 (34.45)
        5:00.56 (34.55)     5:34.10 (33.54)                                        
  4 Markey, Tricia      21 Wac-MD                    NT    5:37.94          2  
                  30.65     1:04.45 (33.80)     1:39.20 (34.75)     2:13.67 (34.47)
        2:48.07 (34.40)     3:22.76 (34.69)     3:57.42 (34.66)     4:31.72 (34.30)
        5:05.83 (34.11)     5:37.94 (32.11)                                        
  5 Draves, Teresa      18 Wac-MD                    NT    5:39.03          1  
                  30.45     1:03.47 (33.02)     1:37.25 (33.78)     2:11.58 (34.33)
        2:46.09 (34.51)     3:20.97 (34.88)     3:56.18 (35.21)     4:31.22 (35.04)
        5:05.42 (34.20)     5:39.03 (33.61)                                        
  6 McCarthy, Allison   21 F&M-MA               5:57.07    5:53.12        
                  31.60     1:06.27 (34.67)     1:41.83 (35.56)     2:17.75 (35.92)
        2:53.65 (35.90)     3:29.47 (35.82)     4:05.87 (36.40)     4:42.03 (36.16)
        5:18.26 (36.23)     5:53.12 (34.86)                                        
  7 Buckwalter, Alison  18 Wac-MD                    NT   x6:00.18        
                  31.46     1:07.17 (35.71)     1:43.92 (36.75)     2:20.14 (36.22)
        2:56.31 (36.17)     3:33.02 (36.71)     4:11.10 (38.08)     4:48.09 (36.99)
        5:25.39 (37.30)     6:00.18 (34.79)                                        
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Leah W  20 F&M-MA                    NT    1:00.63          9  
                  29.41     1:00.63 (31.22)                                        
  2 Kupsky, Tara A      18 F&M-MA               1:00.48    1:00.94          4  
                  28.67     1:00.94 (32.27)                                        
  3 Hall, Anna          18 Wac-MD                    NT    1:00.95          3  
                  28.56     1:00.95 (32.39)                                        
  4 Howes, Skye E       18 F&M-MA                    NT    1:02.14          2  
                  29.18     1:02.14 (32.96)                                        
  5 Silber, Emma        21 Wac-MD                    NT    1:06.73          1  
                  31.03     1:06.73 (35.70)                                        
  6 Lawlor, Colleen M   21 F&M-MA               1:06.79   x1:08.26        
                  30.67     1:08.26 (37.59)                                        
  7 Wiecki, Lindsay     19 Wac-MD                    NT    1:10.08        
                  32.13     1:10.08 (37.95)                                        
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kupsky, Tara A      18 F&M-MA               2:15.31    2:16.87          9  
                  30.14     1:08.11 (37.97)     1:45.57 (37.46)     2:16.87 (31.30)
  2 Draves, Teresa      18 Wac-MD                    NT    2:21.93          4  
                  30.18     1:07.08 (36.90)     1:48.32 (41.24)     2:21.93 (33.61)
  3 Hess, Anna T        22 F&M-MA               2:24.64    2:23.72          3  
                  30.76     1:06.76 (36.00)     1:50.71 (43.95)     2:23.72 (33.01)
  4 Gallagher, Allison  19 Wac-MD                    NT    2:28.70          2  
                  33.06     1:09.33 (36.27)     1:55.26 (45.93)     2:28.70 (33.44)
  5 Williamson, Leah W  20 F&M-MA                    NT    2:30.30          1  
                  33.05     1:12.11 (39.06)     1:55.38 (43.27)     2:30.30 (34.92)
  6 Seek, Haleigh       18 Wac-MD                    NT    2:38.81        
                  33.67     1:11.77 (38.10)     2:01.11 (49.34)     2:38.81 (37.70)
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franklin & Marshall College-MA  'A'              NT    3:47.00         11  
     1) Hirsch, Kathy E 20              2) Howes, Skye E 18               
     3) Bothwell, Amelia L 18           4) Pavlov, Julia M 20             
                  27.21       56.62 (56.62)     1:23.18 (26.56)     1:52.73 (56.11)
        2:19.42 (26.69)     2:50.20 (57.47)     3:16.74 (26.54)     3:47.00 (56.80)
  2 Washington College-MD  'A'                       NT    3:51.72          4  
     1) Portmann, Julia 21              2) Luecke, Alexa 18               
     3) Silber, Emma 21                 4) Schmittle, Anna 21             
                  27.73       56.86 (56.86)     1:24.53 (27.67)     1:54.13 (57.27)
        2:22.25 (28.12)     2:53.37 (59.24)     3:20.83 (27.46)     3:51.72 (58.35)
  3 Franklin & Marshall College-MA  'B'              NT    3:56.78          2  
     1) Atkins, Blair 19                2) Johnson, Niyette D 19          
     3) Wagner, Diane E 21              4) Jonnalagadda, Janashree 19     
                  28.41       59.72 (59.72)     1:27.98 (28.26)     1:58.56 (58.84)
        2:26.69 (28.13)     2:57.96 (59.40)     3:25.68 (27.72)     3:56.78 (58.82)
  4 Washington College-MD  'B'                       NT    4:03.23        
     1) Reynoso-Zimmerer, Ana 20        2) Strauss, Lindsay 19            
     3) Markey, Tricia 21               4) Hall, Anna 18                  
                  29.92   1:02.70 (1:02.70)     1:32.30 (29.60)   2:04.37 (1:01.67)
        2:33.31 (28.94)   3:04.88 (1:00.51)     3:33.29 (28.41)     4:03.23 (58.35)
  5 Franklin & Marshall College-MA  'C'              NT   x4:05.34        
     1) Lawlor, Colleen M 21            2) Marks, Allie E 20              
     3) Donlan, Emma L 18               4) McCarthy, Allison K 21         
                  29.05   1:01.14 (1:01.14)     1:30.06 (28.92)   2:01.37 (1:00.23)
        2:31.32 (29.95)   3:04.25 (1:02.88)     3:33.87 (29.62)   4:05.34 (1:01.09)
  6 Washington College-MD  'C'                       NT   x4:11.03        
     1) Quade, Savannah 20              2) Searles, Alex 20               
     3) Wiecki, Lindsay 19              4) Gallagher, Allison 19          
                  29.40   1:02.51 (1:02.51)     1:33.33 (30.82)   2:07.33 (1:04.82)
        2:37.32 (29.99)   3:10.28 (1:02.95)     3:38.70 (28.42)   4:11.03 (1:00.75)
  7 Franklin & Marshall College-MA  'D'              NT   x4:13.94        
     1) Thompson, Sarah 19              2) Graziani-Neuburger, Stephanie 1
     3) Konstantakos, Demitra A 19      4) Holmes, Sarah 20               
                  28.91   1:01.24 (1:01.24)     1:31.80 (30.56)   2:05.80 (1:04.56)
        2:36.24 (30.44)   3:10.45 (1:04.65)     3:39.80 (29.35)   4:13.94 (1:03.49)
  8 Washington College-MD  'D'                       NT   x4:32.79        
     1) Randall, Sylvie 18              2) Finney, Kamdyn 19              
     3) Buckwalter, Alison 18           4) Homer, Emily 19                
                  34.11   1:11.32 (1:11.32)     1:43.46 (32.14)   2:18.80 (1:07.48)
        2:49.95 (31.15)   3:25.83 (1:07.03)     3:57.66 (31.83)   4:32.79 (1:06.96)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 27                    
 
  1. Franklin & Marshall College         177   2. Washington College                   85
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 27                     
 
  1. Franklin & Marshall College         143   2. Washington College                  102